Opakované pracovní poměry na dobu určitou
     Moje přítelkyně je v důchodu, ale pracuje zároveň jako učitelka. Zaměstnavatel ji však pokaždé zaměstná od září do června a v novém školním roce opět. Je možné s jedním zaměstnancem opakovaně uzavírat pracovní smlouvy na dobu určitou, nebo je jejich počet omezen a po jeho vyčerpání by musela být se zaměstnancem uzavřena pracovní smlouva na dobu neurčitou?
Vrácení neoprávněně zaslané výplaty
     Potřeboval bych se zeptat, zda-li když mi někdo pošle na účet 2x výplatu a po půl roce mi pošlou dopis s tím, že jim danou částku dlužím a mám splatit s tím, že mezitím narostla o úroky, tak jestli mají opravdu pravdu a já bych za jejich chybu musel zaplatit nejenom případnou častku zaslanou podruhé, ale také úroky, které si oni napočítali!!?
Výpovědní důvody
     Má matka, která je momentálně v delší pracovní neschopnosti, pracuje u společnosti, která nerada vidí, když je zaměstnanec nemocný. Kolegyně jí řekly, že už se po někom shání na její místo. Na základě čeho by s ní mohli rozvázat pracovní poměr, až jí skončí nemocenská?
Okamžité zrušení pracovního poměru
     Mám dotaz, zda-li mohu okažitě zrušit pracovní poměr podle § 53 zákoníku práce zaměstnanci, kterému jsem v posledních šesti měsících doručil dvojí písemné upozornění na možnost výpovědi podle § 46 odst. 1 písm. f) zákoníku práce pro neplnění písemných pokynů nadřízeného, a které tento zaměstnanec stejně nesplnil ani v dalších ústně zadaných termínech.
Cestovní náhrady - stravné
     Mám dotaz zda-li je nutné u zaměstnance přijatého na pozici řidiče vyplácet stravné, pokud tento minimálně po dvou hodinách přerušuje řízení vozidla a čerpá přestávku, když jeho doba vzdálení se z místa výjezdu (tedy podniku) nepřekročí 5 hodin čistého času a když překřočí 5 hodin čistého času do opětovného návratu do podniku.
Běh výpovědní lhůty
     Dobrý den, chtěla bych se zeptat na platnost datumu ve výpovědi z pracovního poměru. Když dám výpověď 5.2., běží dvouměsíční lhůta od tohoto data nebo až od 1.3.? Děkuji.
Uzavření nové pracovní smlouvy
     Dobrý den, obracím se na Vás se třemi dotazy, týkající se uzavření nové pracovní smlouvy se zaměstnancem. Je možné uzavřít se souhlasem zaměstnance novou pracovní smlouvu na dobu určitou, jestliže předchozí pracovní smlouva byla uzavřena na dobu neurčitou? Je nutné vypovědět předchozí smlouvu? Je možné v této nové smlouvě na dobu určitou sjednat novou zkušební dobu? Děkuji předem za odpověď.
Pracovní poměr na dobu určitou
     Dobrý den, zajímalo by mě, zda-li zaměstnavatel může pracovní smlouvu na dobu určitou obnovovovat vždy po roce opět na dobu určitou. Třeba 5 let po sobě. Nejedná se ani zástup mateřské dovolené ani za nemoc apod. A dále mě zajímá - pokud pracovník nastoupí na místo, které není za mateřskou dovolenou ani za nemoc apod., může-li s ním zaměstnavatel vůbec sepsat pracovni smlouvu na dobu určitou?
Změna pracovního poměru na dobu určitou na pracovní poměr na dobu neurčitou
     Dobrý den. Pracovní poměr sjednaný na dobu určitou mi končí dne 31.12.2002. Zaměstnavatel mi přislíbil, že mohu klidně pracovat dál a že se tímto dle § 56 odst. 2 zákoníku práce změní pracovní poměr na dobu neurčitou. S tím jsem souhlasil. Ale do práce však nastoupím až dne 6. 1. 2003, neboť 1. 1. je svátek a 2.-3. 1. 2003 si musíme vybrat dovolenou. Má otázka tedy zní, jestli je svátek a dny dovolené pokračováním pracovního poměru a jestli tedy, až příjdu 6. 1. 2003 do práce, bude změna PP na dobu neurčitou platná? Nebo mám ještě do konce roku vyžadovat písemnou dohodu o změně PP z doby určité na neurčitou?
Zdravotní pojištění
     Měl jsem pracovní poměr na dobu určitou (do 30.11.2002), ale 29.11. jsem nastoupil do nemocnice na operační zákrok s kolenem. Teď už jsem doma a můj zaměstnavatel mě zatelefonoval, že mě smlouvu neprodlouží. Také mám sníženou pracovní schopnost, jsem astmatik. Ze sociálky mně přišlo potvrzení, že za mě zaměstnavatel platil. Kdo bude zdravotní pojištění platit když jsem na nemocenské. Děkuji.
Okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnance
     Dobrý den, ráda bych se zeptala, za jakých podmínek je možná okamžitá výpověď ze strany zaměstnance, pokud zaměstnavatel např. neumožňuje řádné pauzy na jídlo, nedodržuje umístění zaměstnance na dohodnuté pracovní pozici a působí jistý psychologický nátlak (má podaná vypověď byla majitelem s výsměchem roztrhána, podobně jedná se všemi dokumenty obdobného charakteru). Existuje nějaká zákonná instituce, která se v takovém případě zaměstnance zastane?
Přivýdělek k rodičovskému příspěvku
     Jsem na mateřské dovolené a přivydělávám si překlady. Tento rok jsem přeložila knihu, za kterou by mi měl nakladatel ještě letos zaplatit něco kolem 50.000,- Kč. Budou to peníze nezdaněné, musím tedy podat daňové přiznání (jinak by to udělal Referát sociálních věcí Okresního úřadu, od kterého dostávám rodičovský příspěvek a který platí mé zdravotní a sociální pojištění). Chtěla bych vědět, jakou částku si může žena na mateřské přivydělat za rok, aniž by to musela zdaňovat (mám dojem, že něco takového existuje) a jestli je má činnost vlastně přípustná, tedy jestli mi neodeberou rodičovský příspěvek a nepřestanou mi platit sociální a zdravotní pojištění. Živnostenský list nemám, mám s nakladatelem jenom smlouvu o dílo.
Pracovní poměr na dobu určitou
     Vážení, mám jeden velký problém. Asi před rokem jsem nastoupil na Okresní úřad osobu, která odešla na mateřskou dovolenou. Součástí pracovní smlouvy bylo, že nastupuji do doby, než se dotyčná vrátí z mateřské dovolené. Po ukončení mateřské dovolené musím uvolnit místo této osobě. V průběhu restrukturalizace okresních úřadů proběhla delimitace a já jsem byl přesunut na Hasičský záchranný sbor, kde vykonávám stejnou funkci se stejnou smlouvou. Víte, zdá se mi hrozné, že někomu zde držím místo a ten dotyčný mě pak svým příchodem odstraní z mého postu. Bohužel, jiné místo tu není, a tak stále přemýšlím, jak to udělat, aby jsem si svou práci zachoval. Co mohu udělat v mém případě a dle jakého právního předpisu se mohu bránit. Nebo neexistuje nic co by mi pomohlo zachovat si práci?
Uzavření pracovní smlouvy s důchodci
     Vážení, chtěla bych se zeptat na podmínky uzavření pracovní smlouvy s důchodci. Zda je omezení v tom, jestli je pracovní smlouva na dobu určitou nebo neurčitou nebo je to jedno.
Dohoda o provedení práce - omezení, daně
     Dobrý den, mám dotaz k "dohodě o provedení práce". Zda je tato dohoda limitována nějakou částkou měsíčně, kolika procenty je zdaňována a kdo tuto daň platí. Dále prosím ještě o info, pokud je tato dohoda nad rámec hlavního pracovního poměru, musí zaměstnanec tento příjem sám na konci roku přiznat a udělat si daňové přiznání? Děkuji.
Kontrola dodržování léčebného řádu
     Smí být postižen písemnou důtkou zaměstnavatele pracovník, který byl postižen srážkou nemocenského ve výši 50% OSSZ za porušování léčebného řádu? Správa toto oznámila zaměstnavateli. Jestliže ano, potom bych rád věděl, podle jakého předpisu. Děkuji.
Zápočtový list při dohodě o provedení činnosti
     Dobrý den, byl jsem zaměstnán u firmy s pracovní smlouvou na HPP. Ve zkušební době jsem dostal výpověď, ale pokračoval ve stejné práci na dohodu o pracovní činnosti. Mám v zápočtovém listu mít uvedenu i dobu odpracovanou na dohodu o pracovní činnosti? Děkuji.
Zaměstnavatel nevyplácí mzdu
     Zaměstnavatel mi nevyplatil mzdu s tím, že nemá peníze. Co se s tím dá dělat? A jak docílit nápravy? Předem děkuji za odpověď.
Průměrný výdělek
     Zajímalo by mě, z jakého období se bude počítat průměrný výdělek pro určení výše odstupného.
Převedení na jinou práci
     Pracuju jako mechanik strojů a zařízení a zaměstnavatel po mně chce každou směnu, abych uklízel listí, sekal trávu atd. s tim, že pro mě nemá tolik práce. Tyto práce zabírají cca 1/4 mojí pracovní doby. Má na to zaměstnavatel právo? V pracovní smlouvě o tom není ani zmínka. Díky za odpověď.
Teplota na pracovišti
     Dobrý den, zajímalo by mě, jaké teploty mají být v zimním období na pracovišti(kanceláře, dílny). Co lze učinit se zaměstnavatelem, který tyto limity nedodržuje. Děkuji za odpověd.
Ochranná lhůta - výplata nemocenské
     Ukončila jsem pracovní poměr a jsem jako uchazeč o zaměstnání hlášena na příslušném úřadě práce od 15. 10. t.r. Chtěla bych vědět, jak je to s tzv. ochranou lhůtou, která se vztahuje na bývalého zaměstnavatele z pohledu výplaty nemocenského v případě nemoci nebo otěhotnění /počet dnů/. Děkuji za odpověď.
Zákaz výpovědi, ochranná doba
     Co je to ochranná doba? Jsem v pracovní neschopnosti a zaměstnavatel mi chce dát výpověď. Děkuji za odpověď.
Uvolnění z pracovního poměru pro výkon veřejné funkce.
     Je povinen primátor města opustit své dřívější zaměstnání a být zaměstnán pouze na radnici? Vím, že mu bývalý zaměstnavatel musí držet místo po dobu trvání mandátu, ale zajímá mne, zda primátor musí toto místo opustit anebo vykonávat zároveň obě funkce. Dále mi zajímá zda se to týká i jiných členů zastupitelstva. Děkuji za odpověď.
Výpověď daná zaměstnancem
     Dobrý den, rád bych se zeptal, co vše má obsahovat výpoveď daná zaměstnancem. Byl bych rád za příklad. Ještě by mne zajímalo, jestli když dá zaměstnanec výpověď, má nárok na odstupné? Předem děkuji za odpověď.
Zaměstnávání občanů SR
     Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli jsem povinnen platit zdravotní a sociální pojištění za občany Slovenské republiky, které zaměstnávám na dohodu o provedení práce v České republice. Předem děkuji za odpověď.
Rodičovská dovolená
     Hezký den přeji. Moje manželka je na mateřské dovolené a v lednu budou synovi tři roky. Dnes nám přišel dopis od jejího zamestnavatele s tímto zněním: Skončení mateřské dovolené. Dnem 09.01.2003 Vám skončí rodičovská dovolená. Dosud jsme od Vás neobdrželi zprávu, zda nastoupíte zpět do zaměstnání. V případě, že se rozhodnete dále pečovat o dítě, ukončete svůj pracovní poměr výpovědí. Přiložena je vyplněná výpověď z pracovního poměru podle §51 ze strany zaměstnance s ukončením prac. poměru ke dni 31.12.2002. Má moje manželka povinnost rozvázat prac. poměr, když chce zůstat s dítětem do čtyř let věku? Jak se máme zachovat?
Pracovní podmínky těhotných žen
     Dobrý den. Má přitelkyně je ve třetím měsíci těhotenství. Momentálně pracuje jako prodavačka a různě se jí střídají směny, někdy dělá půlden, jindy 12-ti hodinové směny a to i několikrát za sebou, např. o víkendech. Jelikož jí nebývá dobře a občas mívá zdravotní problémy, zajímalo by mě, zda-li, a případně jak, zákoník práce upravuje práci těhotných žen. Děkuji.
Skončení pracovního poměru dohodou
     Dobrý den, měla bych dotaz ohledně ukončení pracovního poměru dohodou. Před časem jsem dostala 1. vytýkací dopis od zaměstnavatele, v době mé nemocenské. Na základě toho jsem napsala žádost o rozvázání pracovního poměru dohodou. Dopis jsem zaslala doporučeně. Druhý den se ozval majitel společnosti, že s mojí výpovědí souhlasí, ale do konce měsíce se již neozval. Žádost byla zaslána k 15. dni minulého měsíce, s ukončením k 30. dni minulého měsíce. Do dnešního dne jsem nedostala žádné písemné vyjádření, přestože má výpovědní doba již je dávno pryč. Doslechla jsem se, že pokud se zaměstnavatel do konce měsíce nevyjádří, je pracovní poměr automaticky rozvázán. Je to pravda? Jestli ano, do jaké doby je povinen zaměstnavatel poslat zápočtový list?
Odstupné při zrušení pracovního poměru
     Se zaměstnavatelem jsme se dohodli na zrušení pracovní smlouvy dohodou /ihned k datu/ z důvodu nadbytečnosti. Jak velké mi náleží odstupné? Děkuji za odpověď.
Dohoda o provedení práce - omezení
     Mám na vás následující otázku: Jsem student a přivydělávám si vyučováním jazyků. Chtěl bych vědět, jestli mohu v jednom roce uzavřít několik dohod o provedení práce s více jazykovými školami najednou. Součet odpracovaných hodin do konce roku nepřesáhne počet sto.
Úlevy zaměstnance se ZTP
     Zaměstnanec požaduje úlevy v zaměstnání z důvodu zdravotního omezení (náhrada kyčelního kloubu). Zaměstnanec má od revizního lékaře vystavené potvrzení o omezené pracovní schopnosti a vyjádření ošetřujícího lékaře o zdravotním stavu, které obecně omezuje výběr práce. Také vlastní průkaz ZTP. Zaměstnanec vyžaduje konkrétní úlevy, které zaměstnavatel nemůže plně zajistit.Děkuji za odpověď.
Uvolnění pro výkon veřejné funkce
     V roce 1997 jsem byla jmenována do funkce členky představenstva. V roce 1998 u mě nastala překážka na straně zaměstnance, kdy jsem byla uvolněna svým zaměstnavatelem pro výkon veřejné funkce. Po mém uvolnění byl do funkce člena představenstva jmenován jiný zaměstnanec. Já jsem však z této funkce nebyla odvolána, neskončilo mi funkční období, ani jsem se členství v představenstvu nevzdala. Chtěla jsem se zeptat, jestli nyní po odpadnutí překážky (ukončení výkonu veřejné funkce) mám nárok na vrácení se zpět do funkce člena představenstva? Nebo jmenováním nového člena představenstva mé jmenování zaniklo? Děkuji.
Povinnosti uchazeče o zaměstnání - vyřazení z evidence
     Dobrý den, měl bych dotaz, týkající se "Dohody o provedení práce". Kdo je, prosím, u tohoto pracovně právního vztahu povinen odvádět zdravotní a sociální pojištění a v jakých výších?? A k tomu ještě přidružená otázka, pokud je člověk v evidenci Pracovního úřadu a pobírá podporu v nezaměstnanosti, je povinen se z této evidence vyřadit, získá-li možnost zaměstnání pouze na "Dohodu o provedení práce", nebo může zůstat v evidenci Pracovního úřadu?
Dohody a pracích konaných mimo pracovní poměr - hmotná odpovědnost
     Nahlíží se na pracovní vztah uzavřený na základě dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr jako na vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem? Mám na mysli případnou dohodu o hmotné odpovědnosti.
Dohoda o provedení práce - platba daně, nemocenská,...
     Prosím o zaslání odpovědi na otázku: Při dohodě o provedení práce, nevím kdo má platit povinné sociální a zdravotní pojištění a jak je to s odvodem daně z příjmu a zda musí být živnostenský list. Pokud je výdělek pod životním minimem, lze požádat o sociální dávky? Děkuji za odpověď.
Náhrada škody na odložených věcech
     Dobrý den. Jaká je doba, kdy se musí odpovědět na doporučený dopis, ve kterém nebyla uvedena odpovědní lhůta? Jedná se o dopis vymáhající na zaměstnavateli odškodnění za odcizení věci na pracovišti. Předem děkuji za odpověď.
Okamžité zrušení pracovního poměru
     Dobrý den, moje maminka pracovala v podniku, kde se asi před rokem velmi změnily osobní vztahy. Vedoucí a majitel společnosti jí bez odůvodnění (vymyšlené, proti kterému má maminka důkazy) snížil rapidně mzdu. Požádala ho o doplacení, ale tak se dodnes nestalo. Nedávno podala okamžitou výpověď (k čemuž ji opravňuje zákon) a opět požádala o doplacení mzdy a navíc odstupného. Reakce však nepřišla žádná. Maminka hodlá dát tuto věc k soudu, otázkou je, jak správně formulovat žalobu.
Kontrola zaměstnaců
     Prosím o odpověď na dotaz: Má Zaměstnavatel právo provádět osobní kontrolu zaměstnanců při odchodu z práce . Pokuď ano, jaké předpisy musí kontrola respektovat (kdo může provádět kontroly a jakým způsobem ).
Dodržení výpovědní doby
     Obracím se na Vás s dotazem. Odešel jsem od zaměstnavatele dříve než mi skončila výpovědní lhůta. I když za mě našel náhradu do druhého dne, nyní se mi zřejmě chce mstít za předchozí neshody a žaluje mě za nedodržení výpovědní doby. Mám nějakou možnost se bránit, když jsem mu takhle utekl? Jaké jsou pravidla u promlčení u takovýchto případů?
Zrušení pracovního poměru ve zkušební době
     Dobrý den. Moje dcera (se změněnou pracovní schopností) nastoupila do nového zaměstnání a ve zkušební lhůtě onemocněla. V této době s ní byl zrušen pracovní poměr.Má na to zaměstnavatel právo?
Doručení výpovědi
     Dobrý den, snažila jsem se v Zákoníku práce najít odpověď sama, ale nepodařilo se mi to (asi špatně hledám). Potřebuji vědět, zda výpověď daná zaměstnancem doručená poštou platí dnem podání na poště (tj. dle razítka) nebo dnem doručení zaměstnavateli. Druhý dotaz - pokud zaměstnanec chce doručit výpověď svému nadřízenému pracovníkovi (řediteli) , ale ten je nepřítomen, ve firmě není podatelna, lze brát jako doručení předání výpovědi např. na recepci? (samozřejmě s potvrzením z recepce). Děkuji za odpověď. M. Stuchlíková
Práva a povinnosti uchazeče.
     Jaká jsou práva a povinnosti uchazeče o zaměstnaní?
Pracovní, či obdobný vztah?
      Co se považuje za pracovní, či obdobný vztah?
Samostatná výdělečná činnost.
     Co se považuje za výkon samostatné výdělečné činnosti?
Realizace zaměstnávání cizinců.
      Jaký je běžný postup při realizaci zaměstnávání cizinců?
Povolení k zaměstnávání cizinců
      Jaký je postup při vydávání povolení k zaměstnání cizinci v rámci obchodních nebo jiných smluv?
Zaměstnávání cizinců
     Existují nějaké výjimky od standartního postupu zaměstnávání cizinců? Jsou někteří cizinci zvýhodněni?
Cizinci v ČR
     Jake právní předpisy upravují zaměstnávání cizinců na území ČR?

Odkaz na seznam soudů:
www.justice.cz

Příspěvky
Dotazy a odpovědi
Dotazy a odpovědi v sekci Laik/dotazy
Vzory smluv