Pracovní poměr na dobu určitou

Vážení, mám jeden velký problém. Asi před rokem jsem nastoupil na Okresní úřad osobu, která odešla na mateřskou dovolenou. Součástí pracovní smlouvy bylo, že nastupuji do doby, než se dotyčná vrátí z mateřské dovolené. Po ukončení mateřské dovolené musím uvolnit místo této osobě. V průběhu restrukturalizace okresních úřadů proběhla delimitace a já jsem byl přesunut na Hasičský záchranný sbor, kde vykonávám stejnou funkci se stejnou smlouvou. Víte, zdá se mi hrozné, že někomu zde držím místo a ten dotyčný mě pak svým příchodem odstraní z mého postu. Bohužel, jiné místo tu není, a tak stále přemýšlím, jak to udělat, aby jsem si svou práci zachoval. Co mohu udělat v mém případě a dle jakého právního předpisu se mohu bránit. Nebo neexistuje nic co by mi pomohlo zachovat si práci?

§ 30 zákoníku práce uvádí dva druhy pracovního poměru - a to pracovní poměr uzavřený na dobu neurčitou a pracovní poměr uzavřený na dobu určitou. Právě Váš pracovní poměr je uzavřen na dobu určitou. Tato doba může být totiž určena jednak přesně stanovenou dobou (např. na 1 rok), nebo přesným dnem, kdy skončí (do 15.4.2003) nebo jinak, ale tak, aby byla tato doba určitá. To je Váš případ. Zaměstnavatelé tak řeší problém, kdy jim jejich zaměstnankyně odcházejí na mateřskou dovolenou a potřebují za ně náhradu. Ze zákona totiž pro zaměstnavatele vyplývá povinnost přijmout zaměstnance, který odešel na mateřskou dovolenou, po jejím skončení na to samé místo. Proto Váš pracovní poměr skončí v době, kdy se osoba vrátí z mateřské dovolené, pokud nedojde ke změně Vaší pracovní smlouvy.


Název rubriky - Pracovní pr. - dotazy a odpovědi
Informace nemusí být aktuální protože byla publikována 19.11.2002 a legislativa od této doby mohla dostát změny
Poslední změna článku proběhla 19.11.2002.
Příspěvek k publikaci připravil(a) Petr Bezouška

 

...

Odkaz na seznam soudů:
www.justice.cz

Příspěvky
Dotazy a odpovědi
Dotazy a odpovědi v sekci Laik/dotazy
Vzory smluv